Town of Rochester, MA


Appointed Town Officials

BOARDS / COMMISSIONS / OFFICIALS

AGRICULTURAL COMMISSION
Russell Keeler
Kami Medeiros
Matthew Sanders
David Smith
David Souza
Carl St. Don

ANIMAL CONTROL OFFICERS
Anne Estabrook
Kathleen Massey
Kelly Massey

ANIMAL INSPECTORS
Anne Estabrook
Kathleen Massey

BUILDING COMMISSIONER
James Buckles

CHIEF PROCUREMENT OFFICER
Suzanne Szyndlar

COMMUNICATIONS DEPARTMENT
Tracy Eldridge, Chief Dispatcher

CONSERVATION COMMISSION
Kevin Cassidy
Michael Conway
Laurene Gerrior
Christine Post
Rosemary Smith
John Teal
Christopher York
Laurell J. Farinon, Conservation Agent

COUNCIL ON AGING
Sharon Lally (Director)
Beverly Brewer
Michael Cambra
Jacqueline Demers
Woody Hartley
Gordon Helme
Gerald Lynch
Theodore Marmaras
Ruth Philbrook
Patricia E. Ryan

CULTURAL COUNCIL
Melissa Bessey, Recording Secretary
Lisa Fuller, Chairperson
Deb Smith, Correspondence Secretary
Nancy Sparklin, Treasurer


EMERGENCY PREPAREDNESS DIRECTOR
Paul Ciaburri

FACILITIES MANAGER
Andrew Daniel

FINANCE COMMITTEE
David Arancio
Peter Arminetti
James Austin
Anthony Ruocco
Kristian Stoltenberg

FIRE CHIEF
Scott Weigel

GAS INSPECTOR
Stephen McGraw
Lawrence Ferreira, Assistant

HISTORICAL COMMISSION
Betty Beaulieu
Laurene Gerrior
Henry Hartley
Patricia Hotte
Susan LaFleur


HISTORIC DISTRICT COMMISSION
Gloria Vincent, Chair
Theodore Brillon, Vice Chair
Matthew Monteiro, Secretary
Susan Fleming
Claude Miquelle
Robert Mogilnicki
Walter Shaw

JOINT TRANSPORTATION PLANNING
Jeffrey Eldridge, Selectmen Rep.
Suzanne Szyndlar

LIBRARY DIRECTOR
Gail Roberts

MATTAPOISETT RIVER VALLEY WATER
PROTECTION OVERLAY DISTRICT REPS

Laurell J. Farinon
Frederick Underhill

PERSONNEL BOARD
Alan Boling
Jean Armstrong
Christopher Peck
Harrison Harding (Employee Representative)

PLUMBING INSPECTOR
Lawrence Ferreira, Assistant

POLICE CHIEF
Paul H. Magee

SELECTMENS' REPRESENTATIVE TO
VETERANS' COUNCIL

Bradford Morse

SOIL BOARD
Richard Charon
Gary Florindo
Cheryl Forand
Stephen LeConte
Bruce H. Taylor
David True

SRPEDD REPRESENTATIVE
Susan Peterson (Selectmen Rep)

TOWN ADMINISTRATOR
Suzanne Szyndlar

TOWN COUNSEL
Blair S. Bailey, Esquire

TOWN PLANNER
Mary Crain

TREASURER
Cynthia L. Mello

TRI-TOWN RIVER COMMISSION
Kevin Cassidy
Brad Morse
David Watling

VETERANS SERVICES DIRECTOR
Barry Denham

WEIGHTS & MEASURE INSPECTOR
Jack Savastano

WIRING INSPECTOR
Michael Forand
Roland Grenier, Jr., Assistant

ZONING BOARD OF APPEALS
David Arancio
Richard D. Cutler
Thomas Flynn
Kirby Gilmore
Davis Sullivan